Jeg er vild med den fra start til slut.

Bogen er fra 18, udgivet af forlaget Lindhardt og Ringhof og på 124 sider.

Du skal lede længe efter “Claude Monet `s” ro og romantik i Danmarks sygehussystem

Jeg har altid frygtet at skulle på hospitalet, ikke engang at komme på besøg hos en nybagt mor kan ændre ved det. Det eneste jeg vil på vej ind ad hovedindgangen, er at gå ud af den igen.

Du skal læse den:

Hvis du har fordomme om læger, politikere og effektiviteten og forståelsen dem imellem så kommer du til at smile mange gange. Både fordi du får ret men også fordi det er så tragikomisk og underholdende skrevet. Hans brug er ord er totalt mums. De er nede på jorden. Nu har jeg selv en uddannelse der indeholdt latinske ord men de er ikke hans ord for de er en anden verden end min. “De” gør ikke noget, du behøver ikke forstå hvad de betyder, hvilket er befriende. De er bare med til, at understrege idiotien i forholdene personalet på de forskellige hospitaler er underlagt.

Du skal dog ikke tro at du selv som eventuel “kunde” i butikken går fri, men da han også er meget selv udleverende føler man straks med ham, med os alle faktisk fordi så mange ting kunne værre så godt, men så er det faktisk skidt.

Skriv en kommentar